Ochutnajte, ovoňajte, zažite – Modra má čo ponúknuť!

Lesy, keramika, a lahodné víno sa pri zmienke o Modre vybavia asi každému z nás. Ale vedeli ste, že do tohto mestečka na úpätí Malých Karpát sa oplatí zájsť aj na zmrzlinu? A že tu pôsobilo množstvo známych osobností? Nie? Je najvyšší čas to zmeniť!

S Modrou sa spája nie jeden, nie dva, ale hneď šesť prívlastkov! Modra je historická, vinárska, keramická, tiež kultúrna, turistická a Modra je aj Štúrova. Preto ak do vinohradníckeho mestečka zavítate, môžete si byť istí, že sklamaní neodídete. Na svoje si prídu milovníci prírody, histórie, gurmáni, vinári, bežní cestovatelia, aj lovci netradičných zážitkov. Modra má jednoducho pre každého niečo.

Tu máš veniec,
gazda náš,
daj nám dobrý
oldomáš.
Pripíjame na úrodu
dobré vínko máš!

Pre milovníkov dejín – historická a Štúrova Modra

Vlastné dejiny Modry sa píšu od roku 1607, kedy sa stala uhorským slobodným kráľovským mestom. V časoch najväčšieho rozkvetu patrilo mesto k najvýznamnejším v Uhorsku a niet preto divu, že svoje pôsobisko tu našlo mnoho významných slovenských osobností. Modra, to je nepochybne Ľudovít Štúr, ktorý tu niekoľko rokov žil a napokon aj umrel. Kodifikátor spisovnej slovenčiny a národný buditeľ, tu má svoje múzeum, pamätnú izbu, ulicu, námestie a tiež súsošie.

Z ďalších osobností spomenieme aspoň Samuela Zocha – autora Martinskej deklarácie a prvého novodobého bratislavského župna, Ferdinanda Píseckého, Jána Kalinčiaka, Dušana Fajnora, … a tu sa výpočet zďaleka nekončí. V Modre sa pôsobilo množsvo cirkevných dejateľov, pedagógov, umelcov, spisovateľov i básnikov. Nuž, kombinácia vína a krás Malokarpatského kraja bola a stále aj je veľmi inšpirujúca.

Modra veža, Modra Tours

História 

Hrnčiarstvo čiže výroba keramiky patrí k najstarším remeslám. Prvým majstrom tohto remesla bol pán Boh, lebo vraj Adama upackal z hliny. Človek stvorený na boží obraz začal hlinu tvarovať približne pred 25 000 rokmi kedy si začal vyrábať rôzne sošky. Archeológovia považujú za začiatok hrnčiarstva výrobu prútených košov vymazávaných hlinou a vypalovaných na ohniskách. Prvé hlinené pece a nádoby sa objavili v 8. tisícročí p.n.l. Veľkým pokrokom vo vývoji keramiky bolo vynájdenie hrnčiarskeho kruhu. Ten bol sprvu poháňaný rukou a objavuje sa v Egypte približne v 5.tisícročí p.n.l. Tak ako sa vyvíjalo ľudstvo, vyvíjali  sa aj technika výroby keramiky a z ručne poháňaného kruhu sa vyvinul kruh kopací poháňaný nohou. Ten funguje dodnes, ale už zdokonalený o elektrický pohon.

Pre všetkých, čo sa radi pokochajú – keramická Modra

Bez tradície výroby keramiky by Modra, asi Modrou ani nebola. Jej história siaha až do 14. storočia, kedy sa vypaľované hlinené výrobky spájali najmä s výrobou, skladovaním a pitím vína. Vplyvom Habánov sa zaužívalo používanie bielej glazúry a vznikla tak preslávená majolika, tvarmi aj farbou známa aj ďaleko za našimi hranicami. Domáce uznanie sa jej dostalo v novembri minulého roku – Slovenská ľudová Majolika je od tohto dátumu zapísaná do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Pre kultúrne vyžitie – Kultúrna Modra

Ak aj nemáte slabosť pre víno, či oko pre keramiku, nudiť sa v Modre rozhodne nebudete. Nájdete tu hneď štyri kostoly – najstarší z nich je gotický kostol sv. Jána Krstiteľa (ktorý je novo zrekonštruovaný), ďalej dva evanjelické kostoly – slovenský a nemecký, ktoré boli postavené ako artikulárne a ak máte radi hudbu, určite zájdite na niektorý z koncertov do toho nemeckého. A napokon Rímsko-katolícky kostol sv. Štefana s vyhliadkovou mestskou vežou, odkiaľ uvidíte Modru ako na dlani.

Milovníci umenia by rozhodne nemali vynechať ani galériu národného umelca Ignáca Bizmayera. Tento významný figuralista a keramikár, bol za svoju tvorbu ocenený Pribinovým krížom I. triedy a je to jediný národný umelec, ktorý má svoju galériu už počas svojho života. Na jeho tvorbu sa chodia pozerať ľudia z celého sveta, obísť by ste ju preto nemali ani vy.

K významným pamiatkam sa nepochybne radia aj mestské hradby, ktoré sú jedny z najzachovalejších na Slovensku. A po toľkom chodení si doprajte oddych na Štúrovom námestí, napríklad v jednej z útulných kaviarničiek či miestnej vinotéke.

A aby toho vína nebolo málo, s lahodným mokom sa spája hneď niekoľko významných kultúrnych podujatí. Zastrešuje ich Modranský spolok vinohradníkov a žiadny rok sa tu nezaobíde bez tradičného Malokarpatského vinobrania, súťaže vín Vitis Aurea, či Dňa otvorených pivníc.

Modra je aj mestom 
zmrzlín. Máme tu
päť vynikajúcich 
výrobcov tejto
osviežujúcej delikatesy
a každý sa dušuje, že tá jeho je najlepšia. Vyskúšali ste už?

Pre športovcov a milovníkov prírody – Turistická Modra

Zasadená do nádherného prostredia Malých Karpát je Modra priam predurčená na relax, šport a turistiku. Svieži lesný vzduch, dych berúce scenérie a množstvo značkovaných chodníkov ponúknu aj dve známe rekreačné oblasti.

Harmónia leží asi 2 km za Modrou a svojmu menu nezostáva nič dlžná. V minulosti sa tu nachádzali klimatické a slnečné kúpele, dnes si môžete užiť krásy okolitej prírody na bicykli, bežkách či len tak – na prechádzke. Za návštevu rozhodne stojí aj lokalita Piesok/Zochova chata, ktorú nájdete 6 km nad Modrou v chránenej krajinnej oblasti. Krásu miestnej prírody odhalil klub slovenských turistov ešte v minulom storočí, keď tu vybudoval legendárnu Zochovu chatu.

A keď je reč o Piesku, spomenúť musíme aj nemeckých drevorubačov – huncokárov. Do nášho kraja prišli v 18. storočí na pozvanie Pálffyovcov, no ich kultúra a zvyky tu zostali dodnes – spoločne s ich potomkami, ktorí tu stále žijú. Navštíviť môžete aj huncokársky cintorín v Malých Karpatoch, ktorý je jediný na Slovensku.

Pre milovníkov vína a gurmánov – Vinohradnícka a vinárska Modra
V znaku Modry nie sú tri strapce hrozna len tak náhodou – na južných malokarpatských svahoch sa vinič pestoval už od nepamäti. Nie je preto žiadnym prekvapením, že víno, ktoré sa vyrába v miestnych viniciach ocenia aj tí najnáročnejší vinári. Vychutnať si pohárik modranského moku –najlepšieho bieleho suchého, môžete (a presnejšie – priam musíte) nielen počas tradičného vinobrania, ale vlastne kedykoľvek. Veď navštíviť Modru bez vínnej zastávky by bolo hriechom!

Ak vám na sviežom vzduchu vyhladne, nedajte sa dlho núkať a zahrejte sa polievkou (fizulovica, krumplovica či cesnaková, nebudú zlou voľbou). Pečenú kačku alebo hus so zemiakovou lokšou a dusenou kapustou určite musíte ochutnať počas vinobrania, no kedykoľvek do Modry zavítate, vyskúšať by ste mali aj vychýrené modranské pagáčiky.

A pre maškrtné jazýčky je tu spomínaná zmrzlina! V Modre sa na ňu v lete stoja rady a to aj napriek tomu, že sú tu až tri vychýrené zmrzlinárne. A v zime? Ponúknu vás zákuskami, no ak si trúfnete, tento rok vám naservírujú dokonca aj zmrzlinu! A pre všetkých kávičkárov spomenieme ešte pražiareň kávy Ebenica, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

Modru jednoducho treba zažiť!

PS: Neviete kde začať? Čo by ste určite nemali vynechať? Napíšte mi a ja vám poradím.