Malebné mestečko na západnom Slovensku stojí za návštevu z viacerých dôvodov. Je bohaté na historické a kultúrne pamiatky, ktoré ponúkajú pohľad do jeho fascinujúcej minulosti. Návštevníci si môžu prezrieť dobre zachované stredoveké centrum mesta s pôvabnými uličkami, historickými budovami a ikonickým Kostolom svätého Juraja. Hoci nemá toľko turistických atrakcií ako väčšie mestá, ponúka príjemnú atmosféru, historické pamiatky, malebné vinárstva a krásnu prírodu. 

Mesto zdobia kostoly / urastené staviská skvúce v plnej nádhere / pristúpme k nim do blízka. Starý stojí na kopci / ktorým ľud na Neštych ide kostol rúče stavaný / jeho krásu z diaľky vidieť na zvonici zvon veliký / čo deň zvučne hlaholí jasný zvuk sa mestom nesie / cez ulice do polí. Druhý kostol novučký / niečo vyše dvadsať rokov donátori žičiaci / zbudovali štedrou rukou, pán Andreas Segner vtedy / richtárom bol prešporským sám ochotne podaroval / z vlastných statkov otcovských hrdý oltár výstavný / v ňom obrazy rámované jemnou rezbou zdobené / na pravej i ľavej strane z vyrezávaného dreva / stĺpy čierno morené na nich odlesk žiari ako / vínnej révy zlatenie.

Goerg Peucker: Óda na Sv. Jur, 1697

ZOZNAM TURISTICKÝCH ATRAKCIÍ V SVÄTOM JURE: 

1. Kostol svätého Juraja – Tento ranogotický kostol z 13. storočia spolu so samostatnou drevenou zvonicou je stredobodom záujmu Svätého Jura. Interiéru kostola dominuje ranorenesančný kamenný oltár, jedinečný na Slovensku, pochádzajúci z dielne slávneho Antona Pilgrama.

2. Radnica – Zichyho kaštieľ: Radnica vo Svätom Jure je atraktívna neogotická budova s erbom sv. Juraja. V priestoroch Zichyho kaštieľa sídli okrem mestského úradu aj Vlastivedné múzeum.

3. Evanjelický kostol: Vznikol prestavbou Segnerovho meštianskeho domu v roku 1783. Nachádzala sa tu fara, škola a modlitebňa. V kostole sa nachádza oltárny obraz „Kristus na kríži“ od van Dyckovej maliarskej školy. Zvonica bola postavená v roku 1968 a jej autorom je Martin Smetana.

4. Piaristický kláštor a kostol: Rád piaristov má silnú vzdelávaciu tradíciu a komplex často slúžil ako vzdelávacia inštitúcia, pričom sa zdôrazňoval význam školskej a náboženskej výchovy. Piaristický kláštor z roku 1720 istý čas poskytoval útočisko aj Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi po ich úspešnom úteku z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Piaristický kostol Najsvätejšej Trojice bol pôvodne postavený ako protestantský kostol v roku 1654. 

girls_drinking_wine_in_modra

5. Krone: Penzión, reštaurácia a kaviareň: Kúria Mikuláša Jelšiča zo 16. storočia s krásnou renesančnou výzdobou na fasáde – sgrafito. V 18. storočí patrila barónovi Podmanickému, neskôr rodine Zichyovcov. Dnes tu môžete ochutnať výborné jedlá, delikátne koláče, ale aj aromatickú kávu a miestne vína. 

6. Morový stĺp: Barokový stĺp so sochou Najsvätejšej Trojice. Pochádza z roku 1831 a pripomína koniec strašnej epidémie cholery. Trvala 57 dní a zomrelo pri nej 182 ľudí. 

7. Kaštieľ Armbrusterovcov: Šľachtický renesančný kaštieľ zo 16. storočia bol domovom rodiny Armbrusterovcov, ktorej členovia pracovali pre uhorské kráľovské úrady. V unikátnych dvojpodlažných pivniciach sa zachoval lis na víno z roku 1790 a pôvodné drevené sudy. Pivnice je možné navštíviť v prípradne objednania si súkromnej degustácie.

8. Židovská synagóga: Budova prechádza rekonštrukciou je spojená s menom slávneho rabína Chatama Sofera, ktorý odtiaľto viedol bratislavskú náboženskú obec počas napoleonských vojen. Od roku 1786 sa tu nachádzali židovské ženské kúpele a od roku 1790 slúžila budova ako škola a modlitebňa. 

girls_drinking_wine_in_modra
girls_drinking_wine_in_modra

9. Pálffyovský kaštieľ:  Pôvodne opevnený renesančný kaštieľ postavili Štefan Illesházy a Katarína Pállfyová v roku 1609. V blízkosti kaštieľa bola postavená Horná brána, ktorá bola prístupovou cestou na hrad Biely Kameň. Zrekonštruovaný Pálffyovský kaštieľ je povinnou atrakciou pre milovníkov histórie, umenia, vysokej gastronómie a vína. Vinárstvo Via Jur vás počas degustácii prevedie historickými pivnicami, ktoré pamätajú ešte ponúka zaujímavé ochutnávky vín.

10. Renesančný dom: Výnimočne zachovaná architektonická stavba s uzavretým vyše 500-ročným nádvorím. Dom je vynikajúcim príkladom typického vinohradníckeho obydlia. Pod jednou strechou nájdete niekoľko prevádzok: Čokokafé, Apartmán pod morušou a Vinárstvo Michala Bažalíka. Tento objekt jednoznačne stojí za návštevu. Prevádzkové časy sa líšia podľa sezóny.

11. Hrad Biely Kameň: Zrúcanina hradu Biely Kameň sa nachádza pol hodiny od kostola Sv. Juraja po žltej značke. Hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia a v roku 1663 ho pravdepodobne zničili Turci. Od hradu vedie náučný chodník na hradisko Neštich.

12. Slovanské hradisko Neštich: Obrovské slovanské hradisko z čias Veľkej Moravy s mohutnými valmi osídlené od doby halštatskej až do 13. storočia. Prístup je možný z obce Svätý Jur po modrej značke, od rázcestia Hradisko potom vpravo po neznačenej trase.

girls_drinking_wine_in_modra

Okrem historického a kultúrneho významu je Svätý Jur známy aj svojím spojením s vínom. Región má dlhú vinohradnícku tradíciu, pričom dôkazy o pestovaní hrozna a výrobe vína siahajú až do 13. storočia. Priaznivé podnebie, úrodná pôda a kopcovitý terén Svätého Jura vytvárajú ideálne podmienky na pestovanie hrozna a výrobu kvalitných vín.

Centrum mesta je známe svojimi historickými pivnicami, ktoré patria k najkrajším v malokarpatskom regióne. Mnohé z týchto pivníc sú otvorené dňa otvorených pivníc a počas malokarpatskej vínnej cesty. Typickými odrodami sú Müller Thurgau, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Svätovavrinecké. Okrajové sorty sú Frankovka modrá a Burgund biely. Celoročne ich môžete zdegustovať vo Vínocentre alebo vo Vinotéke u Bognára, ktoré sa otvárajú o 17.00 hod.

girls_drinking_wine_in_modra
girls_drinking_wine_in_modra
girls_drinking_wine_in_modra

Len 15 minút chôdze od centra mesta sa nachádza aj vinohradnícky skanzen. Malebné okolie vyhliadkovej veže s vinicami tiahnúcimi sa do diaľky je ideálnym miestom pre milovníkov vína a prírody, ktorí sa môžu kochať krásnou scenériou. 

Ďalším dôvodom na návštevu Svätého Jura je jeho nádherné prírodné prostredie. Mesto sa nachádza v malebnom prostredí Malých Karpát, ktoré ponúkajú úchvatné výhľady a možnosti na outdoorové aktivity. Oblasť pretínajú turistické a cyklistické trasy, ktoré umožňujú návštevníkom preskúmať úžasnú krajinu a vychutnať si čerstvý vzduch. K malebnosti prispievajú aj neďaleké vinice, ktoré vytvárajú jedinečnú zmes prírody a kultúry.

Takisto sa vo Svätom Jure sa nachádza náučný chodník. Návštevníkom ponúka jedinečnú príležitosť spoznať bohaté prírodné a kultúrne dedičstvo tejto oblasti. Chodník je dobre značený a pozostáva z niekoľkých informačných tabúľ umiestnených pozdĺž trasy. Tieto tabule poskytujú zaujímavosti o miestnej flóre a faune, ako aj o histórii a vinárskej tradícií Svätého Jura. Je to skvelý spôsob, ako spoznať mesto a jeho okolie a zároveň získať poznatky o biodiverzite a kultúrnom význame regiónu. Jurský chodník sa začína neďaleko centra mesta a vedie cez rôzne krajinné scenérie vrátane vinohradov, lesov a lúk. 

Svätojurske_pivnice_modratours

Poloha Svätého Jura z neho robí ideálnu základňu na spoznávanie širšieho regiónu. Mesto sa nachádza len 15 minút jazdy vlakom od Bratislavy. Táto blízkosť umožňuje návštevníkom ľahko spojiť návštevu Svätého Jura s výletom do Bratislavy, kde môžu preskúmať jej historické pamiatky, rušný nočný život a rozmanitú kulinársku scénu. Strategická poloha Svätého Jura z neho robí aj vstupnú bránu do Malých Karpát, kde môžu návštevníci objavovať ďalšie očarujúce mestá a prírodné divy.

Či už ste vášnivým milovníkom histórie, znalcom vína alebo jednoducho hľadáte pokoj prírody, Svätý Jur vás pozýva, aby ste si rezervovali túru a objavili srdce a dušu tohto pozoruhodného malokarpatského mesta.