Chystáte sa na výlet do Modry? Ak už poznáte jej históriu, viete čo-to o modranskej keramike a vyskúšali ste modranské víno, vašou ďalšou zástavkou by mali byť hrady a zámky v Modre a jej okolí. Verte mi, tento výlet do histórie vám nadlho utkvie v pamäti. Štartujeme na hrade Biely kameň a náš výlet ukončíme na jednom z najromantickejších miest na Slovensku, ktorým  je Smolenický zámok. 

Hrad Biely Kameň

Prvou zastávkou na našej pomyselnej mape je hrad Biely Kameň. Kedysi majestátne opevnené sídlo, dnes zrúcanina. Zrúcanina hradu Biely Kameň sa nachádza necelých 13 km od Modry v mestečku Svätý Jur. 

Ak sa na výlet vyberiete autom, určite choďte po Prostrednej ulici, prejdite cez kruhový objazd a pokračujte ďalej okolo kaštieľa Pálffy. V diaľke sa bude čnieť najkrajší zo svätojurských kostolov – kostol sv. Juraja. Pod kostolom je dostatočne veľké parkovisko, kde môžete parkovať svojho štvornohého tátoša celkom zadarmo. 

V prípade, že auto nahradíte autobusom, vo Svätom Jure vystúpte na zástavke Krajinská. Potom vás čaká príjemná prechádzka do centra mesta. 

Do Svätého Jura sa dostanete aj vlakom. Nastúpite na hlavnej stanici v Bratislave a ani sa nenazdáte a už vystupujete vo Svätom Jure. Cesta trvá sotva 14 min. Takmer rovnaký čas zaberie prechádzka zo zástavky do centra. Stačí si však uvedomiť, že sa práve nachádzate na trase prvej konskej železnice v Uhorsku. To čaro minulosti sa vám dostane pod kožu, váš krok bude istejší a váš výlet získa celkom iný rozmer.

Svätojurská potulka, Modra Tours

Zrúcanina hradu Biely kameň je ukrytá v lese. Ako sme pri hradoch zvyknutí, aj tento sa týči vysoko na kopci. Vedie k nemu asfaltový chodník, stačí sledovať žltú turistickú značku. Asfaltku o niečo neskôr opustíte a pokračujete lesnou cestičkou. Čaká vás mierne kontinuálne stúpanie, ktoré vás dovedie priamo k impozantnej zrúcanine. Opravu hradu už od roku 2020 realizujú nadšenci z občianskeho združenia CASTRUM SANCTI GEORGII. Táto túra nie je dlhá a trvá približne 1,5 hod.

V prípade, že ste si pre výlet do lesa vyhradili viac času, odporúčam vydať sa po náučnom chodníku Sv. Jura, ktorý vás privedie až k veľkomoravskému hradisku. 

Jedinečná skúsenosť je výlet so sprievodcom, ktorý trvá približne 4 hodiny. Je spojený so zaujímavým výkladom. Dĺžku trasy a zástavky vieme prispôsobiť vašim preferenciám. Túto možnosť oceníte najmä vtedy, ak uvažujete nad neopakovateľným zážitkom pre vašich priateľov. Svätojurská vyhliadka, vinohradnícky skanzen, zrúcanina hradu Biely Kameň, veľkomoravské hradisko – ku každému miestu sa viažu príbehy, ktoré vám pútavým spôsobom dokáže prezentovať jedine skúsený sprievodca. Skutočná lahôdka pre vaše telo i dušu! Viac detailov o tejto túre získate tu: Svätojurská túrička.

 

Zámok Šimák

Ak túra do kopcov nie je pre vás to pravé orechové a prednosť dávate skôr zámkom, ktoré sa nachádzajú priamo v centre mesta, vyberte sa do Pezinka. Pezinský zámok je bývalý vodný hrad s dvojitými múrmi a vodnou priekopou, ktorá kedysi plnila obrannú funkciu. Pred rokmi v nej dokonca plávali kapry, ktoré sa chovali pre kráľovský dvor. Dnes ich tam už nenájdete, vidieť však môžete pyšné pávy, veselé kačky a vtáky, ktoré sa ukrývajú v korunách vzácnych stromov zámockého parku.

Nádherne zrekonštruovaný Zámok Šimák ponúka pravidelné prehliadky zámku. Za 75 minút objavíte tajomstvo Pálffyho apartmánov, Zlatú sálu Kataríny Pálffy a podzemné pivnice. Súčasťou prehliadky je aj unikátna galéria skla a výstava motoriek Jawa. O gastronomický zážitok sa zas postará oceňovaný šéfkuchár v Palffy Restaurant a Zámockej vieche. 

Spoznajte Pezinok prostredníctvom sprievodcu, ktorý vás prevedie historickým jadrom. 90 minút vám bude stačiť na to, aby ste videli najvýznamnejšie budovy, počuli pútavé príbehy a spoznali osobnosti Pezinka. Svoju prehliadku zakončíte práve na Zámku Šimák, kde sa môžete osviežiť vínom dopestovaným v zámockých vinohradoch. Z Modry do Pezinka sa autom dostanete za 8 minút. Parkovať môžete priamo v areáli zámku. Autobusy z Modry premávajú každých 15 minút, z modranského námestia Ľ. Štúra priamo na pezinské námestie.

zamok_simak

Foto: Zámok Šimák

Hrad Červený Kameň 

Treťou a povinnou zastávkou je hrad Červený Kameň. Od Modry je vzdialený len 10 km. Patrí medzi najnavštevovanejšie hrady Malých Karpát. Prehliadkou budete jednoducho očarení. Prehliadka však bude dokonalá iba vtedy, ak nevynecháte podhradie, ktoré je súčasťou Veľkého okruhu alebo Okruhu Renesančná pevnosť. Vyrážajúce dych sú trojposchodové pivnice, najväčšie v strednej Európe, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť. 

Hrad je expozíciou dobového bývania, kde v 24 miestnostiach môžete vidieť nábytok z čias renesancie, baroka a secesie. Ak máte radi predmety, ktoré dýchajú históriou, alebo by ste radi do dobrých rúk posunuli zdedený porcelán, nenechajte si ujsť trh starožitností, ktorý sa organizuje v letných mesiacoch. Skvelým zážitkom sú hrané prehliadky, vďaka ktorým sa aspoň na chvíľu ocitnete v dávnej minulosti. Hrané prehliadky na hrade prebiehajú v podvečerných hodinách, oveľa viac sa vyplatí počkať na prvú stredu v mesiaci, kedy sú prehliadky zadarmo. O krásnej Márii Fuggerovej či vplyvných Pálffyovcoch vám porozprávajú fundovaní sprievodcovia v troch jazykoch. Neopakovateľným zážitkom je interaktívna prehliadka dravcov od Sokoliarskeho dvora Astur sídliaceho v hradnom areáli. Súčasťou hradu sú krásne barokové záhrady, rozsiahly anglický park a pohrebná kaplnka Pálffyovcov. 

Ak ste už na hrade boli a chceli by ste sa dozvedieť niečo nové, vyberte sa náučným chodníkom Okolohradná potulka. Táto zaujímavá prechádzka vám zaberie približne 1,5 hodiny. V blízkosti hradu na vás čakajú ďalšie prírodné skvosty a historické pamiatky, o ktorých ste možno ani netušili. Trojhodinový okruh so sprievodcom ponúka Červenokamenská túrička, ktorá môže byť odpoveďou na otázku, kam na výlet s deťmi. Židovský cintorín, výstup na Kalváriu, ale aj staré medené bane a prechádzka Častianskou dolinou. Zaslúženú kávu a zmrzlinový pohár si potom vychutnáte v hradnej kaviarni, kde sa túra končí.

hrad_cerveny_kamen

Foto: Henrich Vajsábel

Budmerický zámok

Budmerický zámok patrí medzi najkrajšie romantické stavby okolia Modry a pripomína francúzske zámky na Loire. Od Modry je vzdialený len 10 min. autom. Budmerický zámok je ideálnym miestom pre prechádzky, relax, ale aj turistiku. Je skutočne krásny a elegantný, preto sa niet čo čudovať, že jeho interiér často vyhľadávajú zaľúbené páry pre svadobné fotenie, nádherné zábery vznikajú aj v rozsiahlom anglickom parku. 

Zámok dal postaviť gróf Ján Pálffy ako dar svojej budúcej manželke. Jeho hrobku nájdete na budmerickom cintoríne. Donedávna ho využíval literárny fond slovenských spisovateľov, dnes ho spravuje obec a odborne podporuje SNM – Múzeum Červený Kameň. Prehliadky interiéru môžete zažiť celoročne počas víkendu. My odporúčame objavnú cestu anglickým parkom, kde nájdete kaplnku Panny Márii Lurdskej a dostanete sa až k hradu Červený Kameň. Zaujímavým obohatením je brožúrka vo forme sprievodcu po okolí s názvom Budmerická potulka, ktorú si viete zakúpiť priamo v zámku.

Sladkou odmenou po zaujímavom programe bude modranská zmrzlina. I keď to nebude výlet vláčikom do Modry, vieme vám zabezpečiť prepravu autobusom. Veríme, že to bude pekný výlet, na ktorý budete ešte dlho spomínať.

 

budmericky_kastiel

smolenický zámok

Smolenický zámok sa síce nachádza 40 minút od Modry, ale jeho návštevu nebudete ľutovať.  Auto je potrebné odstaviť pri kostole Narodenia Panny Márie, ďalej už budete pokračovať peši. Prejdete sa nádhernými lúkami rozsiahleho anglického parku. Možno aj vy natrafíte na balvan, ktorým bol prikrytý hrob známeho zbojníka Juraja Rajnohu. 

Zámok má v správe kongresové centrum SAV, preto je na prehliadky sprístupnené len dolné nádvorie a z interiérov uvidíte  vstupné priestory, salóny a knižnicu. Zaujímavosti a historické fakty o Jozefovi Pálffym staršom, ktorý sa zaslúžil o prestavbu zámku, sa dozviete celoročne počas víkendov. Počas prázdninových mesiacov júl a august je podhradie otvorené turistom každý deň. 

Ak vám Smolenický zámok pripomína zámok Kreuzenstein pri Viedni, nemýlite sa. Ten vlastnila grófka Vilczeková, matka Jozefa Pálffyho. Výstup na vežu vám poskytne idylický výhľad na okolitú krajinu, lúky a malokarpatské lesy. V lete tu môžete zažiť festival Dračie dni, Festival zabudnutých remesiel, Strašidlá na zámku či iné kultúrne podujatia. V blízkosti hradu sa nachádza hradisko Molpír a uprostred dediny múzeum venované vynálezcovi padáka a rodákovi zo Smoleníc, Štefanovi Baničovi. Návštevu tejto dedinky si rozhodne dobre naplánujte, pretože má čo ponúknuť. 

 

smolenicky_zamok