Nočná lampášová prehliadka modranského cintorína

Máte radi nezvyčajné zážitky? Zažili ste už lampášovú prehliadku cintorína? Chcete byť inšpirovaný a zároveň sa dozvedieť niečo nové? Pozývam Vás na nočnú prehliadku modranského cintorína. Dozviete sa prečo je náš cintorín považovaný za národný, kde leží Štefánikova sestra, ilustrátor knižky O dvanástich mesiačikoch či Prázdniny so strýcom Rafaelom, autor Martinskej deklarácie a samozrejme neobídeme ani kodifikátora spisovnej slovenčiny Ľudovíta Štúra či vynálezcu Viney.

Modra je malebné mestečko s bohatou históriu a neopakovateľným genius loci. Snúbi sa tu vinárska tradícia s keramickým majstrovstvom, učiteľská múdrosť s národným obrodením a krásne malokarpaské lesy s múzami umelcov. Svoje miesto odpočinku tu našli národní buditelia, významní učitelia, slávni keramikári, plodní spisovatelia, usilovní vinohradníci, múdri vedci a talentovaní umelci.

Na našom cintoríne nájdete celú generáciu Zochovcov – Samuel Zoch, Gustáv Zoch, Ivan Branislav Zoch, Pavel Zoch, Štúrovcov – Ľudovít Štúr, Karol Štúr, Jozef Štúr. Slávnych keramikárov ako napr. priekopník figurálnej plastiky Ignác Bizmayer, zostavovateľ keramického vzorkovníka Heřman Lansfeld, nezameniteľný majster Rudolf Barčík, manželia Petrášovci, Hózovci, otec a syn Odlerovci. Akademickú maliarku Vieru Kraicovú, Jozefa Ilečka, Františka Hrtúsa, ilustrátora Štefana Cpina, Ľudovíta Kellembergra. Vtipného spisovateľa Ferdinanda Dúbravského, o Modre píšucého Ľudovíta Petranského, mravoučného Floriána Urbanoviča ale aj historika Jána Žudela či Pavla Šullu. Ůcta patrí aj pri vzniku Českoslovenka stojaceho biskupa Dušana Fajnora, československým legionárom, pobočníkovi M.R. Štefánika Ferdinandovi Píseckému, generálovi Viliamovi Bodickému a letcovi Michalovi Pridalovi. Nájdete tu aj jednu z prvých televíznych hlásateliek Hanu Koščovú. Svoj rukopis tu zanechal aj známy architekt Dušan Jurkovič. Nie je toho málo, a ani zďaleka to nie je všetko. Počas dvoch hodín vám pripravím výživný mix a vy si odnesiete zážitok. Zážitok z príbehov, ktoré rozprávajú náhrobné kamene. Príďte, zažijete hrobové ticho 👻 ….

Pozn: Prehliadky v angličtine v stredu.